HEMŞİRELİK ve TEDAVİ

SERUM TAKMA

SERUM TAKMA

Serum Nasıl Takılır

Serum, şuruba benzeyen sıvı ve berrak bir maddedir. Plazmadan farklı yanı ise içinde fibrinojen maddesinin olmamasıdır. Bunun sebebi ise pıhtılaşmanın yaşandığı esnada bu madde parçalanarak fibrin maddesini çökeltir. Parça parça olan bu fibrin maddesi daha sonra kan yuvalarına dolanıp pıhtı halini alır. Serum maddesinin kimyasal yapısının bilinmesi tıp açısından oldukça önemlidir. Çünkü çeşitli hastalıklara karşı bu bileşim farklılık gösterebilmektedir.Serum, insan vücudu için gerekli olan mineral ve sıvı desteğini damar yoluyla ve direkt kana karıştıran maddedir. Serum maddesinin vücuda en büyük desteği vücut içindeki eksik elementleri gidermektir.Serum maddesinin içine damar yoluyla nakledilmesi mümkün ilaçlarda katılarak verilmektedir. Bu sıvı hastanın tedavisinde kullanılan en etkili yöntem ve yardımcılardan biridir. Serum maddesinden kaza, hastalık, ameliyat esnalarında yararlanılır.


Serum, iki kısımdan oluşmaktadır:

 • 1. kısım serum torbası ; sıvı solüsyon adlı maddenin bulunduğu torbadır.
 • 2. kısım ise serum seti ; sıvı solüsyon maddesinin vücuda girmesini sağlayan bölümdür.


Serum hazırlanırken ;

Öncelikle yapılması gereken şeylerin başında doğru serum seçimi yapmak gelir. Serumu seçme işlemini yaptıktan sonra serum setinin açmak gerekir. Daha sonra serumun kapağı kopartılmak suretiyle açılır. Serumun ikinci kısım parçası olan serum setine ait olan plastik kısım açılmış olan serum kapağı kısmına yerleştirilir.


Serum Nasıl Takılır

Serum setine ait olan haznenin sadece üçte biri kadarı doldurulur. Daha sonra ise serum seti açılıp setin içinde bulunan hava serum ile doldurulmaktadır.


Serumun takılma esnasında ise;

 • Serum takılma işlemi gerçekleştirilmeden önce yapılması gereken işlerin başında genellikle ön kolda uygun bir toplardamar bulmak gerekir.
 • Toplardamarın bulunduğu alan ve çevresi iyice temizlenmek suretiyle dezenfekte edilir.
 • Daha sonra iğne damara yerleştirilip gazlı bez ve flaster yardımıyla deriye tutturulur.
 • Bu işlemler ve basamaklar yapıldıktan sonra ise kataterdeki iki kapak çıkartılır. Katater kısmından kan gelmemesi amacıyla serum ucu yerleştirilene kadar basınç uygulamak gerekir.
 • Daha sonra serum setindeki iğne ucu çıkarılır. Serum setinin ucu ile katater birleştirilir .
 • Son olarak serum askısına asılır ve serum setindeki düğme açılıp sıvı akışı sağlanır.
 • Bu işlem ile herhangi ani bir hareket durumunda, spazm gibi komplikasyon anlarında iğnenin deriden ayrılması engellenmiş olur.
 • Serum takıldığı esnada hissedilen iğne acısı dışında herhangi bir acı ya da rahatsızlık durumu oluşmaz.
 • Bu işlemlerin gerçekleştirildiği esnada kolun sabit ve hareket etmiyor olması gerekiyor. Yoksa serum iğnesi vücuttan çıkar ve sıvının aktarımı yavaşlar hatta durma noktasına gelir.
 • Serum verilme işlemi uzun bir zaman aldığından deride kızarıklık ve şişlik durumu olabilir. Ancak bu belirtiler kısa bir süre sonra geçmektedir.


DİĞER HİZMETLERİMİZ

"Medikal Point tedavide en doğru yön"

service

EVDE TEDAVİ

Hastalık veya ameliyat sonrası iyileşme dönemini evde geçirmek isteyenler, evlerinden ayrılmadan tedavisini en iyi şekilde tamamlamak isteyenler; Arayın gelelim !

service

HEMŞİRELİK ve TEDAVİ

Medicalpoint hastaneyi evinize taşır! evde sonda takma, evde serum takma, evde pansuman, yara bakımı, tüm evde acil durumlar tedavileri için 24 saat acil çağrı hattından destek sunar.

service

HASTANE HİZMETLERİ

Bir çok sağlık hizmeti nin sadece hastanelerde alınabileceği yönünde yaygın bir kanaat olmasına rağmen hastaneye gitme zorluğu yaşayan hastalarımız için bu hizmetlerin çoğunu eve taşımak mümkündür.