HEMŞİRELİK ve TEDAVİ

KAN ÖLÇÜMLERİ

KAN ÖLÇÜMLERİ

Şeker Ölçümü

Şeker ölçümü; özel ölçüm cihazında bulunan striptlere hastanın parmağı delici ile delinerek bir miktar kan damlatılır ve cihaz otomatik olarak şeker seviyesini belirler. Ölçülen şeker değerleri takip çizelgesine işlenir. Sabah aç karnına ölçülür. Bazen doktor tokluk şekerinin ölçülmesini ister. Bu durumda yemekten 2 saat sonra kan şekeri ölçülür. Genelde şeker hastaları bazen de gebeler şeker yönünden böyle takip edilir.Kolesterol Ölçümü

Kolesterol nasıl ölçülür, kanda kolesterol değerinin, LDL kötü kolesterolün yüksek olması ve HDL iyi kolesterolün düşük olması insanlar için bir risktir. Bu kişilerde damar tıkanıklığı, kalp krizi, inme, böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıkların ortaya çıkması daha fazla görülür. Bu nedenle kişilerin belirli aralıklarla kolesterol değerlerini ölçtürmesi gerekir.


Kolesterol ölçümü nasıl yapılır?

9-12 saatlik açlık süresinin ardından koldan alınan kan örneğinden kolesterol seviyesi ölçümü yapılır. Kan alındığı sırada kişide belirtilen süreyle açlık bulunmuyorsa, sadece total ve iyi kolesterol HDL ölçümü doğru çıkabilir. Kötü huylu kolesterol LDL ve trigliserid değeri yemeklerden sonra yükseldiği için, değerler doğru çıkmaz. Bu durumda kişilerin 9-12 açlıktan sonra yeniden kan vererek kolesterol ölçümü yaptırması gerekir. Yani HDL ve total kolesterol ölçümünde açlık gerekmez, ancak LDL kolesterol ölçümünde 9-12 saatlik açlık gerekir.

Kan örneği sonucunda çıkan laboratuvar raporundaki kolesterol seviyesi 100 ml kanda mg cinsinden gösterilir. Bu değer doktor tarafından kişinin yaşı, ailedeki öyküsü, sigara kullanımı, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar dikkate alınarak değerlendirilir. Kişiye uygun kolesterol tedavisinin uygulanması için, HDL ve LDL değerlerinin tam olarak bilinmesi önemlidir.


Lipid Ölçümü

Lipit profili koroner kalp hastalığı riskini belirlemek için sıklıkla istenen bir testler grubudur. Bu testlerin atardamarlarının sertleşmesi (ateroskleroz*) veya kan damarlarının tıkanmasının neden olduğu kalp krizi veya inme riskinin iyi birer göstergesi olduğu belirlenmiştir. Lipit profili tipik olarak aşağıdakileri içerir:

DİĞER HİZMETLERİMİZ

"Medikal Point tedavide en doğru yön"

service

EVDE TEDAVİ

Hastalık veya ameliyat sonrası iyileşme dönemini evde geçirmek isteyenler, evlerinden ayrılmadan tedavisini en iyi şekilde tamamlamak isteyenler; Arayın gelelim !

service

HEMŞİRELİK ve TEDAVİ

Medicalpoint hastaneyi evinize taşır! evde sonda takma, evde serum takma, evde pansuman, yara bakımı, tüm evde acil durumlar tedavileri için 24 saat acil çağrı hattından destek sunar.

service

HASTANE HİZMETLERİ

Bir çok sağlık hizmeti nin sadece hastanelerde alınabileceği yönünde yaygın bir kanaat olmasına rağmen hastaneye gitme zorluğu yaşayan hastalarımız için bu hizmetlerin çoğunu eve taşımak mümkündür.